Hordozás a tudományban
Csecsemők hordozás hatásásra történő megnyugvási reakcióját vizsgálta egy japán kutatócsoport emberekben és egerekben. Eredményeik 2013. április 18-án jelentek meg a Current Biology c. tudományos folyóiratban. Alábbiakban a cikk összefoglalóját olvashatjátok.
Csecsemők megnyugvási reakciója anyai hordozás hatására emberekben és egerekben
Current Biology, Volume 23, Issue 9, 739-745, 18 April 2013
G. Esposito és mtsai
Összefoglaló
Háttér
Az anya-gyermek kötődés a legkorábbi és a legkritikusabb szociális kapcsolat az emlős csecsemőknél. A csecsemőknek veleszületett viselkedésük, hogy a kötődés elősegítésére az anyával dallamosan kommunikálnak , mozgással keresik az anyai közelséget és tiltakoznak a szeparáció ellen. A csecsemők ezen viselkedését befolyásoló fiziológiai háttér eddig nagymértékben meghatározatlan maradt.
Eredmények
Bemutatunk több újfajta, anyai hordozás hatására létrejövő, együttműködő csecsemőválaszt. Sétáló édesanyjuk által hordozott 6 hónapnál fiatalabb csecsemők abbahagyták az akaratlagos mozgást és sírást, és gyors pulzuscsökkenést mutattak azokkal a csecsemőkkel szemben, akiket ülő édesanyjuk tartott. Továbbá feltűnően hasonló válaszokat mutattunk ki egérkölykökben mozdulatlanság hatására, csökkent ultrahangos vokalizációt és szívfrekvenciát. Az egérkölyköknél farmakológiai és genetikai beavatkozások révén meghatároztuk azokat az idegi rendszereket, amelyek a megnyugvási reakcióért felelősek. Szomatoszenzoros és proprioceptív bemenő jelek szükségesek az indukcióhoz, míg paraszimpatikus és nyúltagyi funkciók vezérlik a kardiális és motoros funkciót. A nyugtató válasz elvesztése anyai oldalról megakadályozta az egérkölykök megmentését, ezzel azt bemutatva, hogy az azonosított megnyugvási reakció funkcionális jelentőséggel bír.
Következtetések
Kutatásunk elsőként mutatta be, hogy a csecsemőnek az anyai hordozásra adott megnyugvási reakciója idegi, motoros és kardiológiai szabályozások koordinált rendszere és az emlős anya-gyermek kölcsönhatás megtartott komponense. Vizsgálataink bizonyítékul szolgálnak és jelentős hatással lehetnek a jelenlegi csecsemőgondozási elméletekre és gyakorlatra, mivelhogy a csillapíthatatlan sírás a leggyakoribb oka a gyermekbántalmazásnak.
A cikkről rövid hír jelent meg itt.
A teljes cikk itt olvasható angolul.
Ezen az oldalon pedig egy rövid videó-összefoglaló látható a kísérletről.
More from my site
2013. május 23. Nincs hozzászólás
Kategóriák: Cikk