Miért nem jó a babának, ha arccal kifelé hordozzák?
- Az utcán sétálva talán te is láthattál már olyan hordozott babákat, akiket az anyukájuk vagy apukájuk úgy fordított, hogy minél többet lássanak a nagyvilágból: nem a szüleik felé néztek, hanem arccal kifelé.
- Lehet, hogy te is találkoztál már olyan prospektussal, amelyben maga a hordozóeszköz-gyártó javasolta ezt a fajta hordozási módot.
- Én magam is sokszor hallottam már szülőktől, hogy azért fordítják arccal kifelé a babájukat a hordozóban, mert észrevették, hogy forgolódik és nézelődni szeretne.
Bár a gyakorlatban is láthatod ezeket a példákat, azt javaslom, te kerüld az ilyen hordozási módokat!
A babák 3-4 hónapos koruk körül egyre kíváncsibbak lesznek, és valóban egyre többet szeretnének látni a külvilágból. Az elöl hordozási pozíciók többségében korlátozottabb a kukucskálás lehetősége. Ezért az elölhordozás kb. 4 hónapos korig javasolt, ezután ajánlott a csípőn és háton hordozásra váltani, mert így jobban tud nézelődni a kicsi.
(Ha a gyermek eléri az 5-7 kilós súlyt, akkor a hordozó személy egészsége szempontjából is a csípőn és háton hordozás javasolt.)
Ahhoz, hogy a hordozás mindkettőtöknek igazán kellemes élmény legyen, érdemes betartanod néhány fontos szabályt:
- Kisbabád lehetőleg függőleges helyzetben, kellő magasságban legyen a hordozóeszközben, és szorosan simuljon hozzád (bármerre dőlsz vagy fordulsz, a baba teste ne távolodjon el a tiédtől). Ez a testhelyzet biztosítja gyermeked számára a szabad légutakat.
- A kicsi hátát ölelje körül a hordozóeszköz, így megfelelően tartja a gerincét (amennyiben kellően szoros is a kötés).
- Ha a baba nem tartja még a fejét, akkor a hordozó(kendő) szárával kell megtámasztani a tarkóját.
- A gyermek lábai terpeszben legyenek, a térdei behajlítva. A hordozóeszköz térdhajlattól térdhajlatig érjen, támassza alá a combokat is, ne csak a popsit! Ez a pozíció segíti az egészséges csípőfejlődést.
- A gyermek mindig feléd nézzen hordozás közben!
Ha úgy érzed, gyermeked többet szeretne látni a világból, tedd a csípődre vagy vedd a hátadra! Ugyanis ha arccal kifelé fordítod a hordozóban, valóban többet lát, de más szempontból ártalmas lehet:
Az arccal kifelé fordított hordozás…
… homorításra kényszeríti a kicsi gerincét, mely természetellenes egy kisbaba számára.
… nem tesz jót a baba csípőjének, mert arccal kifelé fordítva nem biztosítható a kívánt terpesztett guggoló lábtartás.
… pszichésen is megterhelő a csecsemő számára: folyamatosan ki van téve a külvilág ingereinek. Nem tud elbújni, ha elfárad, álmos vagy esetleg megijed valamitől.
Ha a csípődön vagy hátadon viszed gyermekedet, nagyszerűen tud nézelődni, és közben mindkettőtök számára tudod biztosítani a helyes, biztonságos és kényelmes hordozást. (Ezeket a hordozási módokat könnyedén megtanulhatod egy hordozókendő tanfolyamon.)
Írta:
Mészáros Anikó
babahordozási tanácsadó, hordozókendőtanfolyam-vezető
Fotó:
Szentendrei Antal
www.szentendreifoto.hu
2010. június 11. Nincs hozzászólás
Kategóriák: Cikk